Divadlo Bratří Formanů

!!ZRUŠENO!! WORKSHOP ODZEMEK / Marek Frňka // THÉSEOVA LOĎ / Tvůrčí dílny

Vážení diváci,
kvůli povodním je loď Tajemství bohužel do odvolání mimo provoz. Tento program jsme tedy museli zrušit, zbytek festivalu Théseova loď bude uveden Baru Papa’s (Bartolomějská 13, Staré Město, 110 00 Praha 1). Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás!

 

Srdečně Vás zveme na druhý ročník festivalu nonverbálního divadla Théseova loď!

Kurzovné: 550 Kč

Odzemek je improvizovaný mužský tanec skočného rázu spojený s pasteveckou kulturou karpatského oblouku. Vznikal při gajdách a píšťalách na pastvě, kdy si chlapci krátili svůj čas a cvičili se v obratnosti. Tančíval se také s valaškou (sekerou), někdy také s pistolí a snad i se šavlí. Typ odzemku tančený s valaškou dnes odlišujeme pod názvem obuškový. Odzemek je sólový tanec 2/4 rytmu s postupně se zrychlujícím tempem od andante až po allegro vivo. Taneční píseň má v podstatě jedinou rozšířenou osmitaktovou melodii s názvem „Hopsa chlapci od země” s drobnými textovými obměnami, která je doložená již od 14. století. S tancem se váže ještě několik dalších melodií, které však v současnosti již nejsou příliš známé. Tanec se vyznačuje velkým vnitřním napětím, pravidelným rytmem, avšak stupňujícím se tempem, prudkými a přesnými pohyby, mrštností, až akrobatickou obratností a velkým množstvím figur, které tanečník může kombinovat dle svých fyzických a psychických možností, momentální nálady a improvizačních schopností.

Soutěž o nejlepšího tanečníka odzemku Kdo vyskočí, ten je chlap
Velmi důležitou institucí pro novodobý vývoj a formování odzemku se ve 20. století staly soutěže. Úplně první taneční soutěží na Valašsku, o níž máme záznam, kde však odzemek neměl svou vlastní kategorii, byla soutěž s názvem „Kerý kerého”. Uskutečnila se během výstavy Valašsko v práci ve Vsetíně v roce 1949.
Idea soutěže v čistě mužských lidových tancích vznikla ve 40. letech minulého století na půdě současného Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici. Nejprve proběhlo zápolení ve slováckém verbuňku, a to již v roce 1946 v rámci prvních národopisných slavností s názvem Československo v tanci a zpěvu. V roce 1957 byla vedle verbuňku postavena samostatná soutěž v odzemku.

Marek Frňka je mladý herec, který se na Valašsku narodil a sklidil úspěch i na oněch soutěžích. Má zkušenosti tedy jak s tradičním folklorním tancem tak scénickým projevem a na tomto workshopu vám může předat své zkušenosti k vašemu následnému možnému vývoji vašich jevištních dovedností.