Divadlo Bratří Formanů

PLAVBA NA SEVER / V. Švejda & J. Donlon: Albert se bojí (Roudnice n/L) / Divadlo, Pro děti

!!LOĎ TAJEMSTVÍ KOTVÍ V ROUDNICI NAD LABEM!!

Od 5. do 18. července se loď Tajemství vydává na PLAVBU NA SEVER do Ústí nad Labem a zpět. Zváni jsou všichni, kteří si chtějí užít divadelní představení či koncert v unikátním prostoru, posedět na palubě v lodní kavárně anebo ti, které prostě jen zajímá, jak se takový kolos dává do pohybu.

 

HARMONOGRAM PLAVBY NA SEVER:

5.7. PLAVBA #4 NA ALTENBURG 1964 (koncert s plavbou)
6.7. PRAHA – PŘÍSTAVIŠTĚ U ALTENBURGU 1964 | Holektiv & Cink Cink Cirk: Vraky snů
7.7. MĚLNÍK | Holektiv & Cink Cink Cirk: Vraky snů
8.7. MĚLNÍK
9. – 10.7. MOŘE U MĚLNÍKA | DBF & Divadlo Lampion: Šťastný princ
11. – 12.7. MĚLNÍK
13.7. ÚSTÍ NAD LABEM | J. Folvarčný, Teatr Novogo Fronta & Ústav úžasu
14.7. ÚSTÍ NAD LABEM | Holektiv & Cink Cink Cirk: Vraky snů
15.7. LITOMĚŘICE | Holektiv & Cink Cink Cirk: Vraky snů
16.7. VELKÉ ŽERNOSEKY | V. Švejda & J. Donlon: Albert se bojí
17.7. ROUDNICE NAD LABEM | V. Švejda & J. Donlon: Albert se bojí
18.7. NÁVRAT DO PRAHY

 

Vojta Švejda & James Donlon: Albert se bojí

Představení je velmi vhodné pro rodiče s dětmi
Délka představení: 60 minut bez přestávky

DĚSIVÁ PANTOMIMA

Komediální příběh o zápase malého chlapce, se svým vlastním strachem. Představení v sobě mísí prvky westernu, komiksu, dramatu všedního dne a je převyprávěno stylem klaunské pantomimy.

„Jsem tady, jsem za tebou, jsem ve tvých očích, ve tvém hlasu. Ty mne nevidíš, ale já tebe ano”. Podaří se Albertovi překročit svůj stín a vyhrát tak zápas se svým vlastním strachem? Zvládne to sám? Obrovská představivost versus trpasličí odvaha.

Vojta Švejda herecky opět sází na pantomimu a klaunérii, v nichž našel svůj osobitý výraz. Punc výjimečnosti projekt získává přizváním významného amerického klauna, mima, pedagoga a režiséra Jamese Donlona. Oba autoři spolupracují již podruhé, před několika lety se podíleli na představení Truck Dog, které bylo uvedeno v ČR a v dalších státech východní Evropy.

Představení vyhrálo cenu diváka České taneční platformy 2008.

Hudba: Petr Wajsar
Hudebníci: Martin Zpěvák (kontrabas), Jiří Mráz (klarinet)
Koncept, hraje: Vojta Švejda
Koncept, režie: James Donlon (USA)
Světla: Jan Beneš

Premiéra: 17. 10. 2007
Podpořili: Hlavní město Praha, MOTUS, o. s. – produkce divadla ALFREDVEDVOŘE.
Poděkování: Katka Housková, Ivan Houska ml.

„Pokoušeli jsme se na strach podívat z mnoha úhlů. Jako když se koukáme na jednu věc přes krystal, díky němu ji vidíme několikrát a ona vypadá pokaždé dost jinak. Strach je ale rozsáhlý pojem, vydal by určitě na obsáhlou knihu nebo na několik představení, takže jsme se rozhodli soustředit se jen na jeho určité polohy. Výsledkem naší práce je tedy příběh malého Alberta, který se seznamuje se svým strachem a snaží se jej překonat, vyřešit. Vlastně je to trochu volné pokračování Blisse (poz. red. scénický komiks, Švejdův debut z roku 2002) – typ, který zápasí sám se sebou spíš než s okolím. Má velikou fantazii, než se do něčeho pustí, má spoustu pochybností, bojí se i když se nic neděje.“ Říká V. Švejda a srovnává americký a evropský přístup k pantomimě: „Americká pantomima se mi zdá svobodnější, živější. Nejsou tolik svázáni historií, pantomima vznikala přeci jen hlavně tady v Evropě. Takže mají odstup, chápou ji jinak a nebojí se do ní vnášet i postupy jiných žánrů, třeba stand-up komedie.“

„Setmělý prostor, táhlé tóny basy a klarinetu: Albert se opravdu bojí, bojí se spát i vstát, bojí se projít setmělou chodbou, domácí, školní, nemocniční. Svoji plachost a nerozhodnost si kompenzuje čtením knih! Střih! Hrdinný kapitán s věrným papouškem po boku (resp. na rameni) svádí nerovný boj s pirátskou hordou, ale vítězí, poklad je jejich. Střih! Ležérní cowboy má respekt, pokerface a taky skvěle míchá karty. Je nad věcí, i když nemilosrdně pobíjí prérijní skunky, kteří se hemží všude kolem.
Pif! Paf! Střih! Jenže Albert se pořád bojí…“
Anna Hejmová, Nekultura.cz, říjen 2007